vroeger vond, en nu vind ik het nog steeds leuk, om met harde wind te zeilen, maar ben maar een kleine kustzeiler.
bijliggen, vaak, vooral even pauze, eten,koffie, en dan verder.
vond het altijd leuk, om met twee voorstagen te varen, kon je altijd het volgende zeil al aangeslagen varen, tot en met de stormfok.
(ben je maar kort op het voordek)
naar het voorschip lopen, kijk uit,naar de golven,
(gezegde,de 7vende golf) dat wil zeggen, je hebt op zee altijd een rustige periode in het golvenpatroon. deze probeer je te ontdekken,
dan kan je zelf, of de bemanning veilig naar voren sturen.
dit heb ik aan opstappers al laten zien en hun hebben dit positiev ervaren.
heel belangrijk is de controle/overzicht, die jij als schipper moet hebben.
bv. iemand die naar het toilet gaat, vraag kranen weer dicht, ja,ja,.. kontrole is beter. het is al gebeurd, dat de toilet aan het overlopen was. dus mijn adv. altijd kontrole,(dat kan je ook ongemerkt voor de bemanning doen.)
gingen een keer bv. een zeegat uit, vroeg, zijn de ramen dicht, ja hoor. bij kontrolle van mij, was er een buloog open, en met iedere golf een scheut water na binnen..
(dit heeft dus ook met veiligheid te maken).
en zo kan ik nog een hele boel vertellen, maar dat kunnen anderen zeker ook nog..
gr.w