Welkom  

   

What's Up  

Geen evenementen
   

Wedstrijd  

Geen evenementen
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
Welkom, Gasten

Onderwerp: 3e aansluiting raymarine hydraulische pomp

3e aansluiting raymarine hydraulische pomp 14 mei 2016 18:31 #735059

  • pascald
  • pascald's Profielfoto
  • Offline
  • Gebruiker
  • Berichten: 454
Vanmiddag begonnen met het installeren van mijn stuurautomaat, ik heb daar een vraag over. Ik heb een raymarine hydraulische pomp met drie aansluitingen, ik heb een stuurpomp met twee aansluitingen en daar vandaan twee leidingen naar de stuurcilinder. Ik heb in die leidingen t-stukken gezet naar de aansluitingen van de raymarine pomp. Vanaf de derde aansluiting van de raymarine pomp hoort volgens het boekje een leiding naar de stuurpomp, maar daar heb ik geen aansluiting voor. Mag ik deze leiding gewoon afdoppen? Volgens het boekje niet, maar bij mijn buurman in de haven zit hij al 15 jaar afgedopt, of moet ik een ontluchtingsnippel er in draaien?

Alvast bedankt voor de antwoorden
Alleen ingelogde leden kunnen reageren.

3e aansluiting raymarine hydraulische pomp 14 mei 2016 20:15 #735091

  • Aad77
  • Aad77's Profielfoto
  • Offline
  • Gebruiker
  • Berichten: 735
Derde aansluiting is lekolie/reservoir aansluiting en moet op de stuurpomp worden aangesloten, als er niets anders is op de vulaansluiting (voert lekolie af, dus "eenrichtingverkeer").
Staat duidelijk in manual:
The reservoir port is the reservoir or balance line and MUST be connected, through a continuous rise to the helm pump lowest connection or other internal reservoir. To avoid potential damage or steering failure, do NOT plug this reservoir port.

Vrij duidelijk lijkt me. De Raymarine pomp heeft ingebouwde "pilot check valves", deze voorkomen dat druk op de pomp komt wanneer de handstuurpomp wordt gebruikt. Wanneer de Raymarinepomp in het systeem wordt geinstalleerd dient de handstuurpomp deze ventieltjes ook te hebben, ter voorkoming van automaatreacties op het stuurwiel. Moet je checken, meestal zitten ze er, maar bij enkele besturing soms niet, in dat geval heb je roerreactie op het stuurwiel.

En nog wat: bij hydraulische aansluiting NOOIT teflon tape gebruiken: Raymarine manual: Use NO conical adapters, sealing compound or PTFE tape, only bonded rubber/metal rings.
Deze ringen gaan hier onder de naam "Dowty seals".

Aad
Alleen ingelogde leden kunnen reageren.

3e aansluiting raymarine hydraulische pomp 14 mei 2016 20:33 #735100

  • pascald
  • pascald's Profielfoto
  • Offline
  • Gebruiker
  • Berichten: 454
Aad, bedankt voor je antwoord, ik had dat ook gelezen idd maar vond het raar omdat ik geen derde aansluiting op mijn stuurpomp heb en omdat hij bij mijn buurman ook afgedopt zit. Op de vulaansluiting lijkt me ook niks omdat die bij mij buiten mijn stuurkolom zit. dus weet even niet hoe ik dat ga oplossen. De pilot check valves ( keerklepjes volgens mij) zitten wel in mijn stuurpomp. Teflontape heb ik inderdaad niet gebruikt, wel zitten er conische verbindingen bij de t stukken, maar waarom dat niet zou mogen begrijp ik niet.
Alleen ingelogde leden kunnen reageren.

3e aansluiting raymarine hydraulische pomp 14 mei 2016 20:40 #735104

  • Petervdw
  • Petervdw's Profielfoto
  • Offline
  • Gebruiker
  • Berichten: 1543
Bij hydrauliek gebruikt men geen tape omdat de meesten die tape techniek niet goed beheersen en er tape in het hydr.circuit verdwijnt. Beter zijn ringen, maar dan moeten de fittingen daarvoor ingericht zijn.(met borst)
Wel gebruikt een geschikt type Loctite, maar ook daarmee spaarzaam en zorgvuldig omgaan.

Vr.groet, peter
Alleen ingelogde leden kunnen reageren.

3e aansluiting raymarine hydraulische pomp 14 mei 2016 21:47 #735127

  • Aad77
  • Aad77's Profielfoto
  • Offline
  • Gebruiker
  • Berichten: 735
Toch maar aansluiten: let wel: er komt olie uit, er hoeft geen olie in.
Het pompje is waarschijnlijk een tandradpomp, deze hebben een behoorlijke lek (vooral de kleintjes), en zonder lekolieafvoer kan deze druk op het pomphuis komen te staan. Sommige tandradpompen hebben inwendige keerklepjes om de lekolie naar de poort met de laagste druk af te voeren, maar Raymarine is niet zo specifiek om dit te vermelden.
In de pomp zitten ook twee nazuigventieltjes, en tijdens opstarten in een van de twee draairichtingen heeft het pompje een minimale hoeveelheid olie nodig om het gestuurde terugslagventiel te openen alvorens het olie krijgt van het hoofdsysteem, en dit spoortje olie moet van de reservoiraansluiting via de nazuigventielen komen. Zelfs als de aansluiting boven de stuurpomp zit vult de leiding zich na verloop van tijd tot het systeemniveau, en dat is voldoende.
Alleen ingelogde leden kunnen reageren.

3e aansluiting raymarine hydraulische pomp 14 mei 2016 21:54 #735128

  • pascald
  • pascald's Profielfoto
  • Offline
  • Gebruiker
  • Berichten: 454
Oké, ik ga hem aansluiten op de vuldop, vind het niet mooi maar als het nodig is moet dat maar. Ik denk dat ik een t stuk plaats want anders wordt het lastig om het oliepeil te controleren, of weet jij een betere oplossing?
Alleen ingelogde leden kunnen reageren.

3e aansluiting raymarine hydraulische pomp 14 mei 2016 22:10 #735134

  • Aad77
  • Aad77's Profielfoto
  • Offline
  • Gebruiker
  • Berichten: 735
De meeste stuurpompen hebben meerdere reservoiraansluitingen voor het geval van meerdere stuurpunten. Die zitten soms op het kleppenblok, al dan niet afgeplugd, of achterop het pomphuis.
Alleen ingelogde leden kunnen reageren.

3e aansluiting raymarine hydraulische pomp 14 mei 2016 22:18 #735136

  • pascald
  • pascald's Profielfoto
  • Offline
  • Gebruiker
  • Berichten: 454
Daar ga ik maandag naar kijken, ik zou hem maandag graag testen, denk je dat dat kwaad kan om een uurtje te varen met de reservoiraansluiting nog afgedopt, of zeg je gewoon niet doen?
Alleen ingelogde leden kunnen reageren.

3e aansluiting raymarine hydraulische pomp 14 mei 2016 22:39 #735139

  • Aad77
  • Aad77's Profielfoto
  • Offline
  • Gebruiker
  • Berichten: 735
Ik zou de reservoiraansluiting wel voorzien van een slang tot stuurpomphoogte, maar die hoeft niet direct op de stuurpomp aangesloten te worden. Of afgeplugd proberen kwaad kan weet ik niet, dan zou er meer van de pomp bekend moeten zijn.
Alleen ingelogde leden kunnen reageren.

3e aansluiting raymarine hydraulische pomp 14 mei 2016 22:45 #735140

  • pascald
  • pascald's Profielfoto
  • Offline
  • Gebruiker
  • Berichten: 454
Duidelijk, ik heb nog een stuk koper liggen en een passende koppeling, dus die steek ik in de achterkajuit omhoog tot het plafond voor een proefvaart,dan kan ik dinsdag materiaal bestellen om hem op de stuurpomp aan te sluiten. Bedankt voor je adviezen
Alleen ingelogde leden kunnen reageren.
Tijd voor maken pagina: 0.108 seconden
Gemaakt door Kunena
   
   
   
   
© Zeilersforum.nl